Contact

Contact
Alexandru Zepciuc
ilustra.films@yahoo.com
!This blog is using cookies !




Jurnalul proiectelor Decizie, After School, Piscu - Glasul Frumosului.

miercuri, 28 iunie 2017

... Lumina

Lumina poarta numele tau,
Iar sufletul,
O faclie spre dragoste!
                                Lumina pura,

Ti-am multumit mereu pentru
Esti aici, si am sa continui
Sa fiu recunoscator pentru asta!
                                 Lumina esti!

Lectiile pe care le-ai invatat langa mine
Sunt binecuvantarile sufletului tau pur
Iar eu caut conservarea puritatii tale!
                                O stea in univers.

Si te rog sa nu-mi multumesti!
Totul a venit ca dar, rasplata a
Infinitelor tale daruri!
                                 Razele tale...

Nu ne-am certat vreodata
Si totusi toate tensiunile
Au adus si mai multa armonie,
                                 Prin puterea lectiei!

Iti multumesc ca esti aici
Desi ne despart multe mile
Eu tot langa tine is,
                                  Lumina draga!

Te rog sa ti dorul si sa-l pastrezi
Ca un dar frumos al pacii
Si sa continui sa te rogi
                                  Toate au sens!

Ma calauzesti pentru ca afara e zi
Iar noaptea ma ajuti sa visez frumos
Chiar si asa ascuns, in spatele pamantului,
                                   Esti present!
                                                                      Lui Lucian...!







sâmbătă, 27 mai 2017

Da' ce e cu acest scenariu Sci-Fi, dom'le?

Sunt indreptatit sa spun ca tensiunile brexitare nu ajuta prea mult artistul spre dezvoltare, in special cea spirituala, aici in UK. Poate ca am trecut demult de acele vremuri in care ceea ce se prezenta ca fiind energie negativa, sa mai ajute la dezvoltarea vreunei virtuti. Acum, pare sa ne impacam cu faptul ca raul exista si ca el nu poate fi inlaturat prea usor. Si-a infipt bine coltii si acum... nu putem sa privim decat pofta cu care ne devoreaza. Iar monstrul ista e nemancat de aproape 100 de ani. Sunt de parere ca monstrul ista nu ar trebui sa mai manance niciodata. Spre asta sa mergem.

Si cu toate astea, am reusit sa scriu un scenariu la care tin, aici in UK. Un scenariu de 192 de pagini, lipsit cu siguranta de trasaturile pe care le intalnim atat de des in filemele romanesti mult premiate in prezent dar cu siguranta... cu virtuti cel putin spirituale. Vreau sa fac clara urmatorea idee aici: la unele din ideile prezente in acest scenariu lucrez de foarte mult timp. Mult timp chiar inainte sa realizez ca sunt patriot si ca nu am sa parasesc niciodata Romania. Aceasta naivitate... cu care purtam dupa mine idea de a nu parasi niciodata Romania  in masura in care, realizez acum, patriot poti sa fi si peste hotare, iubind, ajutand si zambind semenilor de pe alte meleaguri si cateodata, chiar aceste actiuni pot dovedi cu mai multa forta dragostea pentru tara natala. Altfel spus, am realizat cu repeziciune ca oamenii in general, nu numai artistii, au nevoie de a schimba mediul, atmosfera, peisajul cateodata... pesimismul cotidian.

Dar ce e cu scest scenariu ce are 192 de pagini pana la urma? Urmatoarea relatare se conecteaza destul de bine cu aceasta intrebare; am cautat sa umblu pe cat mai multe strazi ale melagurile natale bucurestene pentru a ma reconecta nu numai cu amintirile pure ale nasterii mele artistice dar si cu orasul, acest oras de care vroiam sa scap la un moment dat, dar nu-mi imaginam ca avea sa fie... chiar un sat din inima Marii Britanii. Mergand astfel pe aceste strazi, un vechi amic regizor m-a oprit din gandurile mele "Unde mergi asa repede, Alex?" Era Emilian. Vesnic zambitor. Si recunosc, poate ca asta imi place cel mai mult la el. Are festival de film deschis in orasul P. Am incercat amandoi sa recuperam cei 9 ani care ne despart de ultima noastra intalnire; Cineclubul Lumiere si prezent. Am aflat cu tristete ca amicul (comun) din adolescenele mele cinematografice, Co-fondator cu mine al Cineclubului Lumiere de atunci, a renuntat la a mai face filme. Nu mi-a venit sa cred defapt. Nu imi inchipuiam ca C. avea sa renunte vreodata la a mai face filme. Mi-am exprimat cu repeziciune regretul si am incercat sa nu exagerez in a-mi exprima acest regret, datorita merirarii de ma cuprinse, tocmai pentru a nu parea fals. Apoi, am discutat despre proiectele mele prezente care, intradevr dintr-o data par multe la numar. Poate ca daca as fi fost in locul lui Emilian, m-as fi uitat si eu putin crucis la baiatul din fata mea care nu a mai filmat nimic concret in ultimii 4 ani si intr-o data, insiruie acesta lista interminabila de proiecte. Dar era adevarul. Adevar pe care Emilian s-a hotarat sa-l lege de un alt amic de-al nostru (tot din perioada cineclubului) care, spune el "se lauda mai mult decat face" iar lui <nu-i prea plac astfel de oameni> intr-o subtilitate frumos invelita in zambetul lui sincer. Credeam ca imi va pune mai multe intrebari despre scenariul acesta cazut din cer al meu, care e Sci-Fi. Dar nu a facut asta. S-o fi intrebat macar -ce e cu acest scenariu de 192 de pagini?-

Poate ca intrebarea asta e doar pentru mine. Pentru ca intradevar, am un producator acum de ii calculeaza bugetul, un compozitor mai mult ca nerabdator sa inceapa lucrul la muzica si cativa actori pe care-i vad in rorurile principale. Si nu vreau sa ma opresc aici cu aceasta intrebare: am inscris scenariul intr-un program de scenaristica din Londra unde are sa fie criticat si in care am participat si cu scenariul "Decizie". Si pot spune despre prezenta mea in program ca am reusit sa le atrag atentia cu scenariul de scurtmetraj. Din 7 scenarisiti la masa, doar unul a adus critici mai puternice asupra micului scenariu, ceilalti putandu-se bucura de cursivitatea si naivitatea ploturile tesute cu ata solida. O poveste curata! Iar acum, ma vor gasi langa un scenariu Sci-Fi iar eu... nu is Kubrick.







Am citit:
Arthur C. Clarke - Sfarsitul Copilariei (recomandarea compozitorului care facut conexiune intre carte si scenariul "Moon's Testament")
Charles Darwin - Viata mea

Citesc:
Radu Beligan - Intre acte

sâmbătă, 13 mai 2017

...

...deci, esti bolnav. Crezi ca poti sa treci peste asta? Daca plangi, asta nu o sa te ajute atat de mult. Imi curata sufletul. Nu e atat de grav ce ai. Are sa adauge inca un strat de suferinta. Atata tot! Acest ceva cu care esti atat de obisnuit. Voaim sa vorbim despre altceva... de ceva vreme. Spune! Crezi ca am facut mai mult rau comunitatii de care apartin? Am daunat comunitatii mele, LGBT? Faptul ca esti sincer cu tine nu poate inrautatii nimanui situatia. Esti intradevar o fire sensibila si are sa fie mereu asa. E despre a da mereu ce ai mai bun. Fara sa impingi sau sa ataci pe cel din comunitatea celalalta. Pentru ca atunci cand ataci comunitatea de care nu aparartii, defapt ataci comunitatea de care apartii tu. Iar tu nu ai facut asta niciodata. Asta ma bucura. L. este in viata mea si asta ma va ajuta mai mult. Nu uita ca tot ceea ce trebuie sa faci e sa fii singur. Si sa fii singur langa cineva este de doua ori mai greu. Nu te speria de oamenii care-ti vor raul. Si-ti fac rau! Cauta sa cunosti, sa intelegi. Sa pleci pur de aici. Are sa fie mai usor apoi! Promit!

duminică, 30 aprilie 2017

Frica si Adevar

Evident ca si eu is prins la mijloc, in lupta crancena dintre cei doi lupi ce poarta numele de Frica si Adevar. Si sunt multumit de rezultat. Este o lupta epuizanta dar necesara pentru oricine vrea sa creada cu inima si spiritul in ceea ce numim arta. Dar nu exclusiv. Insa omul de rand, observ cu tristete, e din ce in ce mai preocupat de binele personal sau/ si comun (ca facand parte dintr-o societate) si nu binele unei idei (fii bun), al unui concept (ajuta)... al unei trairi (iubeste). Si da, nu vreau sa fac din acest articol inca un articol care sa palmuiasca felul de a merge spre ceva... al acestei lumi. Oamenii care inca traiesc si cred in toate acestea... exista si vor exista mereu.
Ceea ce articolul ista este despre, are legatura cu decizia mea de a ma intoarce in UK. Imi este clar deja, o forta nevazuta, poate rea voita, imi controleaza viata. Ma manipuleaza, dezorienteaza astfel incat ajung sa uit cat de minunate is drumurile drepte prin viata unde scopul pentru care traiesti si e stiut si batut in inima ta... e clar. E viu. Exista in interiorul tau precum inima care-ti bate. Si vreau sa cred ca aceasta nu este o scuza. Pentru ca altfel... scopul nu numai ca ar fi blurat dar poate ca nici nu ar mai exista.
Sunt ca un pheonix. Numai eu stiu de cate ori m-am trezit la viata din moarte. Nu mai eu stiu cat de puternica imi era lumina in urma trezirii, cat de clar puteam observa Universul. Cat de curat! Aceasta dragoste continua pentru existenta prin dragoste.
Nu pot sa spun 'sunt iar in depresie' fara sa realizez ca toata viata am fost in depresie. Inca din primul moment al vietii mele, foarte posibil. Vreau sa evit aceasta ignoranta a falsei interpretari cu privire la felul in care spiritul meu se prezinta. Sustinuta de oamenii care nu cred in mine dar vor cu atata ardoare sa ma aiba in preajma lor iar cei care cred in mine... fac acelasi lucru. Aceasta realizare a faptului ca niciun mentor nu-mi mai poate fi de ajutor acum. Aceste suflete la care tin atat de mult. Trebuie sa inteleg insa cum sa transform viata intr-un mentor iar.
Anul 2017 acum. Anul trecut a fost nemilos cu mine din punct de vedere al muncii si creatiei. Multimea vida m-a inconjurat din punct e vedere al rezultatelor concrete insa anul 2017 a inceput fulgerator din acest punct de vedere; am inceput clar cu dorinta si energie mai impunatoare de a munci, m-am inscris intr-un club de ciritica de scenaristica unde proiectul Decizie a primit calificative pozitive (de 8 si 9), am gasit producator pentru Moon's Testament, sunt asistent productie (de la distanta) pentru un proiect de film independent, Moon's Testament urmeaza sa fie criticat in acelasi club de critica, am scris un scenaiu de scurtmetraj. Si pot spune ca 2017 este devina pentru toate aceste reusite, ca am reusit sa fac ca planeta sa se invarta nitel mai armonic in avantajul meu sau ca... pur si simplu am fost norocos dar nu e nimic din toate acestea din simplul motiv ca rezultatele sunt masurate prin realitati concrete, palbabile, care se reprezinta vizual si nu imaginativ sau de suprafata. Anul 2017 este un an frumos pentru mine. Dar nu anul 2017 ma va defini peste 5 sau 10 ani. Rezultatele muncii mele vor face asta. Si e nevoie sa-mi repet ce mi-am spus cand aveam 17 ani si am pornit-o pe drumul acesta pe care-l iubesc atat de mult: Keep working or die trying! I want to keep working!









miercuri, 26 aprilie 2017

Message to Kim Jong-un

Dear Leader,

   I know you love very much your country. Not long ago, our country was a communist country as well. I still often hear old people saying things like... 'it was perfect back then. It was great!'. I only know what democracy is and I can assure you, I feel secure, happy and... free. And I don't need more.
   I am writing to you to try to make you understand that going into war with a country that proved so MUCH, in all these years that wars are waste of time, by beeing involved in a war more often than a democratic, Leader of the free world country should... is indeed a GREAT waste of time, energy and everything else.
   Also, to try to make you understand that Trump would only want to go to war with a country like yours just to prove to everyone in his country (and not only) his authority. To prove them his force. As you probably heard by now... he is not much of a leader or a president. He is way more focused on stuff like twitter and press and less focused on making his country great! You will fall in his web and put in danger not only your country and America but also... the entire Earth planet!
   Please try to talk more about peace! It is very important to make a president like Trump at least pretending he loves peace and then he will be forced to go on this path of not starting a war.
   I understand you want to protect your country by any invader. And that is a right. But please... do your best to think about all of us before speaking to a man like Trump! As you can see, he doesn't understand much about what this Planet is and why this Planet needs to be protected.

With great respect,
Thank you!


luni, 24 aprilie 2017

Despre politica

    M-am intrebat adresea cum pot sa ma feresc de aceasta zona mocirloasa a societatii noastre numita politica. Trebuie sa recunosc ca m-am fortat in acest sens destul de mult. Si reusita straduintei mele intarzie sa apara. Indiferent unde intorc capul... dau de politica: abominantul Brexit, psihopatia pe scaunul prezidential (Trump) sau... gaura neagra a Romaniei - coruptia. Acestea sunt subiecte importante pe care un om implicat social, vrea nu vrea, nu le poate ocoli. Dar cum reusesc sa nu fiu un om al politicii vorbind despre politica? Eh... acest articol sper sa elucideze aceasta problema.
    Ca artist si ca om ce se doreste a fi al spiritualului, nu imi permit sa fiu subiectiv. Si totusi, adesea introduc acest 'dupa parerea mea' in fraze pentru a reusi, cel putin la suprafata si de scurta durata a ma feri de remuscarile pacatului de a fi subiectiv. Oricine isi poate da cu parerea, maiestru devine cel care reuseste sa ramana in totalitate obiectiv pe toata durata unui discurs sau al unei conversatii. Cred ca aici greseste deci politica. Uita sa fie obiectiva. Incercari maiestoase sunt cu duiumul, slava Domnului si inca se merge in aceasta directie. Cu mici exceptii Trumpiene unde individualismul si parvenismul is la rang inalt.
     Nu cu mult timp in urma, m-am vazut cu un amic, T pe care nu-l mai vazusem de foarte mult timp. Un om cu scaun la cap care mi-a picat la inima inca din prima secunda de cand l-am vazut si acolo a ramas pana in prezent. Iar T. si-a adus amicul, un vienez, A., politician cu acte in regula in tara sa de origine. Evident ca discutiile au fost deci extrem de bogate in continut iar subiectul principal, politica, nu s-a sfiit din a trona timpul pe care eu l-am petrecut cu cei doi. Ca om abia intors din Anglia, cu Brexitu-mi pe cap, nu am putut decat sa incerc sa inteleg cat mai multe lucruri de la un om din breazla despre subiect. Remarcabila din toata discutia a fost simplitatea cu care A. si-a dat cu parerea privind 'a fi sau a nu fi'-ul Brexitului. Acel aer increzator pe care rar mi-a fost dat sa-l intalnesc la oamenii cu carte - "Forget about it! Brexit will never happen" a spus. Si a subliniat lafel de simpu "Never!". Trebuie sa recunosc aici ca acest fapt a adus o oarescare energie pozitiva in vene si pe care mi-o doream dealtfel cu ardoare. Apoi a continuat prin a etala frumos toate argumentele si ideile pe care le-am tot citit in presa Engleza de calitate despre Brexit , in care nu reuseam sa ma incred deoarece observam, pe strazi, in magazine, la job... atmosfera adusa de Brexit - Nori de ploaie urati si (aparent) eterni. Dar ceva ma facea sa-l cred si sa am incredere in opinia lui A. Pana ce s-a adus in discutie, mai tarziu, un alt subiect clocotitor.
     De mentionat despre A., si foarte impoartant, faptul ca partidul din care face parte e cel Conservativ. Exact. Nici mai mult nici mai putin. Lucru pe care l-a mentionat cu o oarecare sfiala initial spunand ca el e cumva intre liberalism si conservationism. M-am uitat cu ochi strambi, in sinea mea, la el si am asteptat, ca un om la pescuit, ca fiecare pestisor graitor de adevar cu privire la adevarata sa infatisare... sa imi pice in clestisor. Iar apogeul capturilor mele a avut punct central in aducerea in discutie a subiectului clocotitor: practicabilitatea politicii. Pentru ca da, politica inseamna lidership intr-o foarte mare masura dar fara practicalitate, lidershipul devine invisibil sau chiar inutil. Oamenii vor sa bea apa potabila, vor sa mearga in siguranta pe strada etc. Fara existenta acestor factori de existenta, si de nivel normal, politicul devine inutil. T. sustinea sus si tare ca oamenii trebuie sa munceasca pentru ceea ce vor sa obtina. Ca au nevoie sa lupte pentru dorintele lor, pentru a obtine ceea ce-si doresc si ca nimeni nu ar trebui sa primeasca nimic pe gratis pentru ca daca s-ar intampla asta, oamenii ar ajunge sa ceara si mai multe (gratuitati) si s-ar ajunge intr-o zona de implozie sociala unde statul nu ar mai fi in stare sa ofere nimic nimanui. A. era complet deacord cu el. Eu am spus ca oamenii orisicum vor cere dar au nevoie si de ajutor. Nu ne putem culca frumos pe perna cu faptul ca, pentru a se evita aceasta implozie, avem dreptul sa le cerem oamenilor sa nu ceara nimic. Uita-te la familiile cu (doar) un singur copil. Care nu au avut sansa sa primeasca mostenire de la parinti o casa din n motive. Ei ajung sa plateasca trei sferturi din amele salarii pe care cei doi le pun laolalta (acolo unde ambii soti muncesc) pe CHIRIE si facturi iar un sfert se duce pe mancare. Cum sa cresti un copil astfel? Este cel putin imposibil. Oamenilor astora ar trebui sa li se ofere o casa. Atat. E un drept normal. Absolut. Un inceput de drum. Da. Exista programul prima casa dar care si acesta e extrem de scump, pentru care ai de platit eu stiu cati ani apoi si in final ajungi cu banii in acelasi loc. A. era deacord cu T. iar T. nu imi putea da dreptate in aceasta privinta. Ceea ce ma scosese din armoniile mele interioare a fost faptul ca T. mentionase ca el nu mai platise chirie de nu stiu cate luni, datorita bunavointei unei amice de-ale sale. Si l-am intrebat "Do you afford to sustain this kind of statements, as somenone who hasn't paied rent for some time now?" Nu a mai putut spune nimic, evident. Momentul ciudat a aparut insa datorita interventiei lui A. care, vazandul pe T. pus usor in colt a trimis discutia intr-o zona similiara dar fara de vreo legatura directa cu subiectul nostru "Not everyone can afford to have an University degree. If that would be the case (and he nocks in the table)... we wouldn't have tables to eat on anymore.". Si asta a facut din el portretizarea naturala a politicianului din prezent. Argumentul meu - "sunt oameni acolo care iubesc lucrul cu lemnul. Daca oamenii ar avea (si) o facultate facuta, te asigur ca mesele tale ar fi cu mult mai rezistente si mai frumoase". Dar apoi am realizat ca sistemul de azi scolar e putin cam sensibil si ca da, poti face facultate dar pentru asta ai nevoie de profesori de inalt grad pentru a scoate cel putin minti frumoase cu dorinta de progres spiritual. (...)
Iata cateva valori si principii ale partidului Conservator:
Partidului Conservator declara următoarele elemente ca valori fundamentale:
  • manifestarea liberă a personalității umane prin exercitarea deplină a drepturilor și libertăților fundamentale ale omului;
  • responsabilitatea umană, factor de armonizare a aspirațiilor individului cu interesele generale ale societății;
  • cunoașterea, mijloc de dobândire a libertății individului și condiție de asumare a responsabilității;
  • proprietatea privată, factor de garantare a protecției economice și sociale, condiție de manifestare a libertății și responsabilității individuale;
  • minimizarea intervenției statului în economie și reducerea acestei interventii la menținerea și consolidarea respectării legii și a competiției loiale;
  • promovarea și consolidarea statului de drept;
  • asigurarea dezvoltarii durabile, ca mijloc optim de realizare a bunăstării sociale;
  • protecția socială a categoriilor net defavorizate (bătrâni, minori, persoane cu handicap) ca etalon al unei societăți avansate din punct de vedere al civilizației;
  • încurajarea societății civile și a dialogului între stat, organizații non guvernamentale și cetățeni;
  • asigurarea accesului liber și egal la educatie, educarea cetătenilor Romaniei în spiritul democrației și încurajarea acestora de a participa la viața publică;
  • promovarea și susținerea tinerei generații în spiritul valorilor și principiilor democrației europene;
  • respectarea angajamentelor asumate de România în calitate de stat membru al Uniunii Europene și al NATO.


     Pot spune ca tot ce se afla aici, suna extrem de bine. Dar ramanem sa punctam doar practicabilitatea unei institutii si nu... vorbele. 
     Cum reusesti sa te feresti de politica? Cred ca cel mai usor mod de a face asta e sa nu devi membru activ al vreunui partid. Dar asta ramane o decizie de nivel subiectiv. Iar eu nu sunt membrul de (vreun) partid.     


vineri, 21 aprilie 2017

O despartire (sau mai multe)

Anglia m-a facut sa inteleg nitel mai multe lucruri despre viata in general. Este o tara pe varf de munte din punct de vedere al evolutiei, la urma urmei. Intoarcerea in Romania a inseamnat chiar mai mult si a adus valoare tuturor celor invatate in Anglia. Aceasta revenire la origini deci, este mai mult ca necesara din cand in cand, daca nu se produce la nivel permanent. Si da, imi si era dor de Romania mea plina de oameni buni. Este un dat frumos pentru noi, ca suflete sa putem intelege ceea ce impartim in mod egal la nivel de informatie spirituala si aceasta imparteala este intradevar evidenta, clara. Natura este frumoasa indiferent cum este ea si atunci... noi, oamenii, de ce nu suntem egali in tot ceea ce facem?
Sau poate ca suntem si noi evitam acest adevar.
Au fost toate acele locuri frumoase pe care le-am vazut in Anglia. Acele peisaje care iti hranesc mintea si apoi hrana se transforma in spiritual dupa ce te intorci acasa, in tara ta. Acolo unde este casa in care ai crescut. Pe care ai visat-o, in departare fiind.
Si inca odata, aceasta despartire a inseamnat bine. Despartirea de tara apoi cea de UK.  Pentru ca fix din primele zile de cand am venit aici, am si gasit inspiratie pentru a scrie un scenariu de scurtmetraj, inspiratie aflata in preajma familiei mele.
Tema:  singuratate
Logline: Un imigrant roman se intoarce in tara pentru a avea o posibila ultima conversatie cu sotia lui cu care are un copil. Fratele lui e pe care sa-i opreasca aventura insa.
Titlu scenariului: O despartire
Cartea pe care citesc acum: Cum sa fii singur - Sara Maitland
Melodia prezentului