Contact

Contact
Alexandru Zepciuc
ilustra.films@yahoo.com
!This blog is using cookies !




Jurnalul proiectelor Decizie, After School, Piscu - Glasul Frumosului.

joi, 12 septembrie 2013

disparitie...

Mi se demonstreaza a nu stiu cata oara ca deciziile interioare nu sunt ale mele de luat. Ce inseamna mai exact aceste decizii interioare? Au legatura cu a manca oua in loc de cartofi? A bea bere in loc de vin? Nu. Au legatura cu viata. Cu felul in care aceasta doreste sa se desfasoare. Cu legile pe care Dumnezeu doreste sa le etaleze. Suntem cu totii, chit ca vrem sau nu sa recunoastem, niste pioni pe imensa tabla de sah care se numeste Pamant. Unii sunt regi, altii nebuni, altii...regine. Regine care pot sa faca si sa se miste in orice directie doresc ele. Evident, si pentru ele se aplica aceasi lege. Poate chiar ma drastic aplicata legea. Pentru ca cineva care are libertatea sa faca ce doreste e defapt tinut intr-o cusca. Asa cum bine preciza bunul meu amic E., in cautarile sale dupa idei de scenariu - libertatea ca o cusca. Si o cusca e ceea ce avem cu totii in jurul nostru; din carne sau caramizi, din beton sau aer, din principii sau dorinte, din pofte sau eliberari. Aceasta este cusca. O poate nega cineva? Se poate elibera cineva? Eliberarea prinde forme undeva departe in timp, intr-o Gradina. Da. Atat de departe suntem de eliberare. Absolut toti. Sau poate ca suntem mai aproape de eliberare ca niciodata. Unii dintre noi, crestini fiind, isi doresc cu pasiune aceasta apropiere. Pentru ca se vad atat de pregatiti pentru aceasta Gradina. Atat de pregatiti. La cum am vazut eu lucrurile, din ce am vazut eu caractere pana acum, nimeni nu arata pregatit. Absolut nimeni. Daca portile acestei Gradini s-ar deschide in urmatoarea ora s-ar intampla un lucru din doua. Ori ar ramane goala pentru ca nimeni nu e pregatit pentru Gradina ori Dumnezeu s-ar conecta direct cu felul acestui pamant de a fi (nimic la locul lui, totul o abramburela, intregul o nebunie)si aceasta Gradina ar deveni, mai mult sau mai putin, al doilea Pamant. Sa recunoastem, nimeni nu poate dintr-o data, traind in in cel mai ostil loc posibil, cum pare sa fie aceasta lume, sa se lepede de toate acele trasaturi necurate, micute, dar necurate, care plasate in mici forme de actiuni fata de apropiati sa erupa in groaznice atitudini. O da. N-as dori sa ma aflu intr-o astfel de gradina. Da. Sufletul primeste alt trup. O alta casa - dar sufletul ramane acelasi.
     Este clar ca nu ne ramane altceva de facut decat sa fim, din punct de vedere al caracterului spiritual, ceea ce Gradina are nevoie. Cine stie, poate ca intradevar, o persoana are sa merite sa intre acolo. Si unde e o persoana, cu siguranta ca mai exista si altele. Multe altele.
     Aceasta gradina pentru mine exista deja in interiorul meu. E populata cu tot pamantul, fiecare om prezent aici, asa si acolo, cu ale sale calitati si fecte. Cu ale sale dorinte si principii. Fiecare cu bucata lui de Gradina conform dorintelor sale de trai. Conform felului sau in care simte ca e bine sa traiasca. Unul cu caruta dupa el cutreierand pe ici, pe colo, altul cu al sau cort, altul cu a sa casa in miscare, altul in cutia lui de chibrituri, undeva intr-un bloc dintr-un cartier linistit unde se simte fericit, altul in casa lui de la curte unde se simte lafel de fericit. Toti la locul lor, fiecare in a sa lume, asa cum simte ca se poate dezvolta spiritual, conform alor sale dorinte interioare. Astfel, nimeni nu mai locuieste in custi. Nimeni nu mai e mort. Toti sunt vii.
     Da. Totul are legatura cu acest a fi multumiti cu ceea ce avem. Sensul de mers al omenirii - a fi fericit cu cine esti si ceea ce esti. Si totusi se produce o ruptura, o incoerenta - cu criminalul cum ramane? Si el are voie sa se simta fericit cu cine este? Exact. Cam paici e ipocrizia acestei lumi. Cam pe la acest nivel. Saracul... poate ca el isi doreste sa fie impuscat si lumea il arunca intr-o celula unde, dupa 15-20 de ani care i s-au parut cat 5 ani, e aruncat inapoi in lume si incepe iar sa omoare. Hotul lafel. Toti acesti oameni fac ceea ce fac dintr-o simpla dorinta de a disparea. O frustrare interioara pe care nici ei nu au forta s-o exprime in cuvinte, dar actiunile lor o spun. Si el, individul, o va nega. El va nega totul. Instinctul de om, acest instinct mizerabil de a ramane in viata cand nu mai ai nicio legatura cu viata. Absolut niciuna. Aceasta hotie. Minciuna mai mare ca oricare planeta din univers. Viata inseamna spiritualitate. Nu o ai...

miercuri, 4 septembrie 2013

Treatment scenariu de lungmetraj (fragment)

...............
"Cred ca va trebuie sa ma mai gandesc la asta", ii raspunde Victor dupa o mica pauza,  mimand cu usurinta in exprimare si zambet simplu pe chip, non-existenta incalciturii de ganduri din interiorul sau. Anghel il priveste cu bunavointa apoi se ridica. Poate ca se intampla lucruri putin mai profunde in interiorul acestui tanar, isi spune Anghel in timp ce se indreapta spre fereastra ca intr-o plimbare prin parc, complet picat in capcana zambetului lui Victor si a talentului acestuia de a-si juca personajul. Oricum, continua acesta in minta lui, pentru un tanar de varsta lui ce se poata conecta cu astfel de subiecte, intr-o clara complexitate, aceasta nu poate decat sa evidentieze existenta dorintei de cunoastere spirituala nascuta la o varsta destul de frageda. Poate ca prea frageda. Suficient de frageda incat cineva sa poata dezvolta cu usurinta preconceptii "sanatoase". Aceste calatorii pe taramuri interioare atat de aride si greu de strabatut chiar si de mintile luminate. Pentru ca oricat de multe calatorii ar face cineva spre interiorul lui, calatoria are sa para mereu alta desi poteca pe care merge e aceeasi intotdeauna.(...)
................

luni, 2 septembrie 2013

M-am bucurat

M-am bucurat...
M-am bucurat sa vad ca mai exista si oameni corecti pe lumea asta.
Nu ca nu ar fi existat acesti oameni si ca printr-o minune cereasca, eu as fi fost singura persoana corecta de pe pamant. Ce ne face insa sa afirmam acest fapt? Sunt atat de putini oameni corecti in jurul nostru? Corectitudinea a devenit dintr-o data un lux? Sinceritate...
Percepem viata...
Percepem viata in mod diferit.
Vreau sa cred!
Pentru ca daca fac asta... ceva frumos are sa se intample deoarece nu am sa cred niciodata in lucruri negative. Niciodata.

Producatorul si directorul de imagine si-au dat acordul pentru aparitia in clipul video de are sa fie filmat. Clip video despre care nu pot preciza nimic inca. E cert faptul ca o sa aiba o imensa putere pentru a pune pe picioare proiectul Decizie.

Scenariul merge mai bine decat ma asteptam. Evident ca nu sunt multumit 100%. Nu cred ca sunt nici macar la 75%. Dar... totul are sa prinda contur in final.

Amin!

sâmbătă, 31 august 2013

Final cut - scenografie

Piscu - Glasul Frumosului a ajuns la final. 28.08 a fost ultima zi de montaj.
Multumim tuturor celor implicati!
Multumesc producatorului pentru aceasta sansa de a vorbi despre patrimoniu.

Astazi am stat la un pahar de lapte la discutii cu scenografa pentru Decizie. Urmeaza sa facem niste planse si un decor in miniatura.

Am vorbit cu artistul manga si incepe lucrul la storyboard - cadre selectie

Am inceput lucrul la noul scenariu de lungmetraj.

miercuri, 7 august 2013

Documentarul - Fine cut

Documentarul a intrat oficial pe ultima suta de metri. Azi compozitorul a finalizat lucrul la muzica pentru documentar.

Domnul cu noi.

vineri, 19 iulie 2013

Piscu - documentarul

Rough cutul documentarului a fost finalizat cu ceva zile in urma. In acest moment sunt asteptate pareri de prin toate colturile. Eu si Emi am gasit o rezolvare simpla pentru muzica documentarului chiar la locul cu pricina. Familia (careia nu-i pot da numele aici pentru ca as face spoilere [ totusi n-ar fi greu pentru nimeni sa butoneze oleaca netul ca sa afle informatia, prefer sa n-o divulg eu aici din respect pentru documentar si munca noastra]), ce are grija de Piscu, a dovedit un maret simt al dragostei pentru muzica. Am descoperit acest fapt cu bucurie la (al doilea) cel mai mic mebru al familiei pana la cel ma mare - capul familiei. Asa ca eu si Emi ne-am propus sa invartim bagheta de minusculi dirijori acolo la fata locului. Rezultatul a fost unul pe masura. Muncit si binemeritat - copiii de acolo au talent. Astfel, coloana sonor are sa fie semnata, onorat o spun, (si)de tanarul interpret la fluier de doar 11 ani si tatal lui, la chitara.

Virgil Bugnariu are un imens potential. Stie sa puna notele astfel incat unirea dintre ele sa rezulte un minunat compus de sunete. Un nor plutitor. Un peisaj. Aflandu-ne in situatia de a avea deja muzica compusa din mers, Virgil s-a aflat in pozitia de a aduce cateva note langa fluierul tanarului de la Piscu. Imi place enorm rezultatul. Vedem cum se vor aseza lucrurile. Felicitari Virgil.

"Decizie" este in miscare asa cum se intelege din (inca) existenta jurnalului. Cu aceeasi echipa. Acelasi enuziasm. Sper sa ne iasa de data aceasta.

Domnul cu noi!

joi, 11 iulie 2013

Carti

Carti citite in perioada 25 iunie - 10 iulie a.c.

Agatha Christie
Misterioasa afacere de la Style
Cei cinci purcelusi
10 negri mititei

Mihail Bulcakov
Insemnari pe mansete
Inima de ciine

Dinu Pillat
Asteptind ceasul de Apoi

CITESC
Lev Tolstoi
Jurnal
Sigmund Freud
OPERE IV

Evenimente recente
- m am mutat cu chirie in alt apartament. Cartierul Lacul Tei.
Etajul 7 - peisaj poetic la geam

- caut sponsorizari

- exista El, oamenii, timp si cinema