Vrem sa filmăm un spot; un cadru din scurt metraj, cel mai esential.
Deocamdată ideea a ajuns la Temple.
În cadru are să apară doar Mihai, personajul principal.
(mai multe detalii la timpul potrivit)
Doamne Ajută!
Suntem la câteva operecinematografice depărtare de Rai!
Contact
Contact
Alexandru Zepciuc
ilustra.films@yahoo.com
!This blog is using cookies !
marți, 28 septembrie 2010
sâmbătă, 25 septembrie 2010
Simte Momentul
Ce vis te îndeamnă să mergi mai departe? Paşii analitici pe care-i fac... Poţi să vezi realitatea? Poţi să o trăieşti? Care este modelul tău de analiză? Dragostea ce te împinge departe, să mergi pe un astfel de drum în astfel de vremuri. Probabil "antiparticulele" mă vor împiedica să ajung când trebuie la destinaţie. Dar n-au cum să mă oprească deoarece, coliziunea dintre noi nu poate forma decât... şi mai multă energie; le mulţumesc că există! Realitatea este certă şi dură. Mă înconjoară. O observ. Mă pot lăsa influenţat de ea? Mă pot lăsa condus de realitate crudă? Merg alături de ea... însă doar eu ştiu ceea ce mă poate opri, ce mă poate împiedica să ajung la destinaţie iar aceasta nu e în nici un caz criza, nu sunt mentalităţile preconcepute (antiparticulele), nici măcar eu. E pura realitate a ambiţiei, dragostea pentru ceea ce fac. Ar fi absurd să mă compar cu oamenii de succes din istorie însă pot în mod clar să compar flacăra pe care o simt eu cu acel ceva ce îl aveau şi ei; determinarea şi hotărârea, încrederea în reuşita prin efort continuu şi susţinut. Filmul nostru are toate şansele să nască acea revoluţie în cinematografia românească, acea revoluţie a noului şi necesarului. Suntem tineri şi putem realiza necesarul. Acesta e cel mai bun moment. Simte-l cu noi.
Am trimis mailuri.
Am trimis mailuri.
vineri, 24 septembrie 2010
Studii
Ultimul film pe care l-am făcut a ieşit în 2007. A urmat un an de meditaţii cu domnul Mihnea Columbeanu ( un excelent profesor - enciclopedie pe picioare) apoi încă un an lângă acelaşi profesor ( asistent şi coordonatorul cineclubului înfiinţat de mine şi Alexandru Căpătoiu în 2008 [se ţin curusi de regie/actorie şi anul ăsta, doritorii mă pot contacta] ) apoi câteva luni timp în care m-am hranit doar cu filme. Anul trecut am cunoscut un regizor, o tânără speranţă a cinematografiei romaneşti, care îmi este mentor; o dată pe săptămână, ne vedem pentru a mă învaţa arta cinematografică; lecţii pe care nu cred că le mai pot primi de la cineva la ora actuală. Am de zis doar un lucru şi acesta e următorul; Indiferent unde te situezi pe scara progresului în drum spre succes (chiar în vârf de te afli) ...cere întotdeauna lecţii celor care sunt mai buni decât tine pentru că întotdeauna vor exista oameni (cineaşti) mai buni decât tine. ÎNTOTDEAUNA SUNT LUCRURI NOI DE ÎNVĂŢAT, ADMIRAT... ARĂTAT!
Aşa că acesta este următorul meu film după trei ani de studiat cinematografia. Dacă ar vrea cineva să mă întrebe, următorul lucru pe care aş vrea să-l fac este să obţin o bursă în străinătate şi apoi să mă întorc.Sau... poate că o să vreau să regizez lungmetrajul al cărui scenariu (deocamdată) e scris pe jumatate. Dar... Doamne ajută cu proictul actual.
Azi am trimis mailuri.
Aşa că acesta este următorul meu film după trei ani de studiat cinematografia. Dacă ar vrea cineva să mă întrebe, următorul lucru pe care aş vrea să-l fac este să obţin o bursă în străinătate şi apoi să mă întorc.Sau... poate că o să vreau să regizez lungmetrajul al cărui scenariu (deocamdată) e scris pe jumatate. Dar... Doamne ajută cu proictul actual.
Azi am trimis mailuri.
joi, 23 septembrie 2010
Formulă
Zilele astea au stat sub semnul matematicii. Recalculează şi recalculează şi recalculează. N-am fost niciodată foarte bun la matematică (în liceu cu greu treceam peste 6 iar în generală mă situam mereu între 8 şi 9 [şi asta datorită super-profesoarei de matematică, dna Cristea Melania, nu am s-o uit niciodată], foarte rar ajungeam la 10) însă recalcularea bugetului mi-a dat mari bătăi de cap. Şi nu-mi place să umblu cu cifre. E un stres extrem de ciudat ce se ridică în interiorul meu şi iese în afară obosindu-mă până la epuizare. Deocamdată, s-a încheiat totul; până acum am reuşit să strângem 4286.25 E (in aparatura - Red One) şi 1000 E (in aparatura- u sunet). Şi mai avem foarte puţin până a putea spune că putem demara pregătirile. Deci... am trimis multe mailuri. Hai miracol!
Pentru că tot suntem la capitolul matematică, şi capul meu e plin de cifre, singurul termen pe care l-am găsit şi e potrivit pentru a portretiza condiţia cinefilului este "formulă". Există o singură formulă pentru fiecare individ ca acesta să ajungă în final să spună "filmul e gata"; o singură formula pentru fiecare individ. Nu există "tipul ăla a făcut aşa deci, pot să fac şi eu la fel" sau "el a urmat paşii ăştia, trebuia să-i urmez şi eu" (evident că excludem paternele organizatorice extrem de importante şi deci mă refer doar la acele trăiri interioare, acele trăsături necesare oricărui cinefil (cineast) pentru a-şi realiza opera.) Ce ne inspiră? Ce visăm? Că mâncăm? Ce mirosim? Ce analizăm privind? Ce ascultăm? Ce? Ce ne întristează? Ce ne face fericiţi? Ce iubim? Ce uram? Ce neglijam? Ce prinde importanta? Ce (cine) suntem? ... şi mulţi alţi "ce". Nu am să etalez aici formula mea din simplul motiv că nici eu n-o ştiu. Şi nimeni nu o poate deduce indiferent cât s-ar strădui. Însă pot să precizez că formula mea a fost extrem de incarcata cu întâmplări mai mult sau mau puţin triste; sunt doar acele câteva exemple de reuşită [finalizatoare de proiect] despre care pot spune că au făcut mai mult decât orice imens minus pe care l-am întâmpinat. Şi întotdeauna e aşa, precum Newton o spune: oricărei forţe de acţiune i se opune o forţă egală şi de sens contrar. Cu alte cuvinte, dacă există o acţiune în acest univers (pe pământ sau oriunde altundeva) automat, împotriva acţiunii se naşte o forţă care este negativă (chiar dacă ea se poate (auto)proclama pozitivă). În strânsă legătură cu acţiunile pământeşti care înglobează idea de acţiune-reacţiune, universul, la început, a avut aceleaşi reacţii; pentru fiecare particulă exista o antiparticulă şi din coliziunea celor două rezulta energia ( care prin multe alte reacţii a rezultat spre materie ( concret). Există oare aceeaşi soartă şi pentru acţiunile pământeşti săvârşite de oameni sau reacţiunea anihilează certa existenţa a acţiunii? Newton spune că masa e aceeaşi ( în cazul particulelor şi a antiparticulelor) însă semnul este diferit; cu alte cuvinte o acţiune este pozitivă şi alta negativă. Dar care e care? Care este cea negativă şi care este cea pozitivă? Cred că răspunsul e simplu pentru această întrebare; niciuna nu este pozitivă sau negativă sau ambele sunt pozitive ori negative. Asta deoarece ceea ce ia naştere se numeşte energie. Există un singur drum şi o singură formula. Ceea ce contează cel mai mult este să te ţii de formula. Să o simţi în timp ce mergi pe drumul tău, să simpatizezi cu ea şi să-i faci pe plac ca ea să se dezvăluie mult, şi tot mai mult iar tu să înţelegi care este unicul drum pe care poţi merge, plin de dragoste şi speranţă, dăruire şi realizare.
miercuri, 22 septembrie 2010
TIFF
Aparatura de filmare asigurată îmi permite să recalculez bugetul. Într-adevăr, arăta mult mai accesibil.
Pe lângă emailuri, am reînceput să merg direct la posibila sursă doar că de data asta nu am cerut doar o posibilă finanţare ci am lăsat şi un cv; finanţare sau job. Cred că sunt şanse mai mari să obţin jobul deoarece mulţi consideră că arta nu e muncă. Arta înseamnă muncă, din punct de vedere fizic cât şi psihic; numai eu ştiu cât am umblat vara trecută prin Bucureşti după casa în care să filmăm iar rezultatele au fost pe măsură :). Apoi lucrul pe scenariu cu Adi (şi cu ceilalţi actori); am luat fiecare propoziţie, fiecare cuvânt şi l-am întors pe toate feţele şi interpretările. Castingul. La castingul pentru Mihai au venit 4 băieţi. Cel mai uşor a fost cu Gheorghe. Pentru Ion am văzut tot patru tipi. Însă Vladimir mi-a dat cea mai mare bătaie de cap :). Zecile de întâlniri pentru a forma echipa. Cu cei care n-au intrat în proiect am rămas prieten; unii dintre ei. Multele filme de război şi cărţile despre ww2 împrumutate de la biblioteca Ion Creangă, cea care mi-a oferit şi spaţiul de lucru ( un mic birou în care să-mi desfăşor activitatea de cercetare pentru proiect). Şi multe altele şi ce o sa mai vină; insă totul e o imensă plăcere, iar energia vine cu fiece pas pe care-l fac şi care mă aduce mai aproape de finalizarea proiectului.
Am în plan să prindem TIFF-ul. TIFF-ul este festivalul la care am visat încă de la început. Let's go Digital, programul lor pentru tinere, suna incredibil de bine şi reprezenta sursa unei imense energii. TIFF-ul a fost primul motiv zdravăn pentru care am vrut să scriu un scenariu; vroiam cu orice preţ să ajung acolo. Vroiam să mă aflu în acel loc minunat, un paradis al filmului. Însă, nu am putut ajunge la TIFF nici până în ziua de azi. Şi încă îmi doresc la fel de mult.
Suntem la câteva opere cinematografice depărtare de Rai.
luni, 20 septembrie 2010
Red One
Mailuri şi iar mailuri.
Azi s-a întâmplat esenţialul. După mult timp de când am început proiectul am resimţit că îmi fuge pământul de sub picioare de bucurie; O să filmăm cu Red One. Este oficial. Aparatura de filmare este asigurată de Temple Film, prin domnul Dan Badea, asta înseamnă că Temple Film devine producătorul principal. Dar, există şi un dar; Red One-ul este o "maşinărie" extrem de sensibilă. Încă are mici probleme ( şi când spun "mici" şi vorbesc de producţia unui film atunci e vorba de... ) şi din acest motiv, trebuie să vină însoţită de o echipă de trei (-patru) oameni ( eu îi zic Echipa Roşie [The Red Team]). Echipa Roşie intervine imediat în momentul în care sensibilitatea echipamentului Red îşi spune cuvântul iar Echipa, în mod foarte eficient, rezolvă problema. În luna august, împreună cu Adi şi DP-ul, am mers să facem proba camerei; m-am simţit foarte bine în preajma ei. Au decurs toate foarte bine. Adi a fost natural, comunicarea dintre mine şi DP s-a realizat în condiţii foarte bune, DP-ul s-a înţeles de minune cu băiatul de a mânuit camera. La proba a fost necesar un singur băiat însă la filmări e necesară întreaga Echipă Red; oamenii aceştia nu vin fără să fie plătiţi. În aceste condiţii, suntem nevoiţi să găsim banii necesari pentru a plăti echipa Red. Astfel, bugetul s-a redus extrem de mult şi acum, o sumă imposibil de găsit a devenit bugetul foarte uşor de acceptat. Trebuie să găsim bani pentru Echipa Red, Echipă mare, actori, locaţie şi să găsim sponsori care să ne ajute cu apă şi mâncare la filmări; nu renunţ la condiţiile omeneşti ce trebuiesc asigurate.
Doamne Ajută!
Time passes
Am trimis mailuri.
Azi o să mă duc la un interviu.
Am pus poze pe facebook din timpul filmărilor proiectului "Testament".
:)
Suntem la câteva opere cinematografice depărtare de Rai.
Azi o să mă duc la un interviu.
Am pus poze pe facebook din timpul filmărilor proiectului "Testament".
:)
Suntem la câteva opere cinematografice depărtare de Rai.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)