Contact

Contact
Alexandru Zepciuc
ilustra.films@yahoo.com
!This blog is using cookies !




Jurnalul proiectelor Decizie, After School, Piscu - Glasul Frumosului.

marți, 13 ianuarie 2015

Hazardul de a nu cunoaște



Sunt aceste cateva momente din viata fiecaruia care, prin forta lor iluminanta, ne fac sa ridicam creionul si... sa scriem. Unii dintre noi ajung si finalizeaza procesul. Altii raman vesnic cu creionul in mana iar restul, din non-credinta in persoana intai ca avand vreo legatura cu arta de a arunca litere/cuvinte pe hartie... nici macar nu privesc spre creion. Felicit primul grup. Fata de cel din urma grup incerc cateva sentimente de regret dar apoi... cine sunt eu sa plang cand talentul e irosit sau inexistent? Si deci, sunt doua momente care m-au facut sa ridic creionul sufletului meu (...): unul dintre evenimente s-a petrecut astazi. Cel de-al doilea a avut loc in urma cu sapte ani, undeva in perioada asta din an. Ambele momente sunt memorabile, ambele cu talc dar ceea ce ma face sa leg doua momente petrecute la interval atat de mare de timp este faptul ca... defapt asta urmeaza sa reiasa de la sine.

In 2000, Russell Crowe primeste oscarul pentru rolul din Gladiator, ca fiind cel mai bun actor. Un an mai tarziu e nominalizat la aceasi categorie, de data asta interpretand rolul de geniu care, geniu existand cu adevarat, in 1994 primeste si el un alt premiu de talie mondiala: este vorba de matematicianul american John Nash. Premiul Nobel deci. Iar Crowe realizeaza un rol memorabil intradevar. Probabil rolul pentru care ar fi trebuit defapt sa primeasca oscarul. Decernarea premiului Nobel din 1994 apare narat si-n filmul din 2001, in cafeneaua din facultatea in care preda el, moment despre care unii spun ca defapt n-a avut loc cu adevarat insa ce mai conteaza daca a avut loc sau nu de indata ce acest act pre-ceremonial inobileaza cateva din cele mai puternice sentimente si trairi existente pe marele ecran. Iar acest moment... si ajungem inapoi la intamplarea mea. 
In 2007 am deschis un cineclub impreuna cu A. Capatoiu (am mai scris despre in cateva articole din trecut), cu numele de Lumiere Cineclub. Eu eram coordonatorul si cu experienta castigata de pe urma foarte epuizantului proiect de scurtmetraj realizat in liceu (7 luni de munca), predam si un curs despre Productia de Film Independent. Lucrurile s-au dezvoltat frumos si in scurt timp apoi, erau suficinti membri cat sa se simta nitel de inghesuiala in sala de sedinte primita cu bunavointa din partea biroului managerial al jobului (cinemagia.ro,) pe care-l aveam atunci; ni s-a alaturat un student UNATC (la Imagine) care a inceput sa ne predea Analiza Imaginii de Film si un student la Psihologie pentru lectiile de Actorie. Cand se putea, printre picaturi, eu si studentul unatecist predam si regie de film. Toti erau incantati si se lucra cu spor astfel ca intr-o zi au simtit sa-mi multumeasca pentru efortul si dedicarea mea daruite cineclubului si au ales sa-mi multumeasca... dandu-mi premiul Nobel - imitand secventa din filmul regizat de Ron Howard. Totul frumos doar ca eu nu vazusem inca filmul atunci asa ca pe mine ma incercau cu totul alt gen de emotii decat cele pe care le reda Crowe in film. Pur si simplu nu intelegeam de ce-mi pun membrii cineclubului creioanele lor pe masa. Am zambit apoi si mi-am zis ca e vreun exercitiu de actorie. Apoi m-a cuprins un val de tensiune crezand ca vor sa-si bata joc de mine. Trebuie sa recunosc ca acest gand nu m-a parasit usor. Unul dintre ei imi explica frumos, calm faptul ca tocmai am primit premiul Nobel si apoi o colega imi multumeste in numele tuturor pentru dedicarea pe care o ofer cineclubului. Pentru mine era doar munca. Eram foarte obosit si cativa ani mai tarziu am realizat ca in acele momente, in interiorul meu se instala prima din celele doua foarte puternice depresii. Nu am stiut sa apreciez momentul cu adevarat. M-am bucurat dar totul a trecut repede, ca si cum n-ar fi existat. Bucuria de a lucra ne-a repus pe traiectoria nostra de cineclubisti. In seara aceia, in drum spre casa, Capatoiu imi povesteste despre film si implicit secventa insa doar dupa vreo doi sau trei ani de la moment am reusit sa vad filmul. Vazand secventa, eram cu atat mai incarcat de emotii. Mi-a parut foarte rau ca nu vazusem filmul cand ar fi trebuit. Imi imaginam ca as fi reactionat cu adevarat recunoscator fata de moment.

                             
In urma cu o saptamana m-am inscris la cursurile de Perfectionare si Autodezvoltare unde ni se explica legile aplicate in campul muncii aici si ce reguli trebuiesc urmate. Cursul e important si atarna greu la CV. Cel putin asta spune profesorul nostru, Mick. Cursurile incep la ora 9 am si se incheie la 3 pm sau 4 pm si tin trei zile. Sunt trei poloneze, doi cehi (el si ea, cuplu), un francez si trei romani (ieri eram 4, azi n-a mai venit, el, profesor de geografie). Deci trei romani - eu, un el M. si o ea P (cuplu). Toti prietenosi la prima vedere in afara de el-ceh care-mi arunca priviri reci, impietrite din cand in cand. Ieri am ajuns primul, lafel si azi. Ieri, cand s-au facut prezentarile, ceilalti 3 romani si restul cursantilor... au intarziat toti. Si nu 5-10 minute, douazeci, unii chiar si treizeci de minute. Asa ca au ratat prezentarile. Insa eu am putut deduce dupa nume faptul ca erau romani si am stat in banca mea; am continuat sa vorbesc in limba engleza fara sa scot niciun cuvant in romana. Astazi, Mick mi-a inmanat marcarul si m-a lasat la conducerea unui exercitiu simplu. Ne explica despre ce e vorba si ce e de facut accept si apoi Mick iese pe usa. Imi readuc aminte de clipele petrecute in spatele catedrei cineclubiste si incep rezolvarea exercitiului; primul lucru avut in cap e acela de a reusi a-i mobiliza pe toti, a-i face pe toti sa se implice. Realizez repede ca stagiul de implicare pentru inceput e infim. Cu exeptia unor foarte mici interventii din partea uneia dintre poloneze, doar romanca noastra, P., se implica (de punctat iar ca ea nu stie ca sunt roman si eu). Raspunsurile ei insa sunt foarte foarte simple asa ca folosindu-ma de acest aspect, pe care l-am vazut ca pe o sansa, i-am aprobat raspunsul insa am cautat sa primesc si altfel de raspunsuri, mai puternice, prin asta, incercand sa-i fac si pe ceilalti sa se implice, sa vina cu raspunsuri.  Am reusit sa-i mobiliz nitel si in cateva clipe am putut obtine inaintarea in rezolvarea exercitiului. Bineinteles, P. continua sa fie extrem de activa, insa iar, cu raspunsuri simple motiv pentru care eram iar nevoit sa caut altele, de la ceilalti participanti. Apoi izbugneste. In secunda unu, fara sa se isterizeze, subliniind frustrare la nivel profesionist, ma acuza de faptul ca ii resping toate raspunsurile si ca am ceva cu ea. Atunci imi dau seama ca aceasta atitudine a ei a plecat de la faptul ca, stiindu-se romanca, are impresia ca e pusa la colt de un cetatean, venit la cursuri ca si ea, din eu stiu ce tara, si care e pusa la colt pentru ca e romanca de acest cetatean care, a venit la cursuri ca si ea. Zambesc cu bunatate si-i explic faptul ca nu am nimic cu ea iar motivul pentru care ii resping (unele) raspunsurile e acela ca doresc ca toata lumea sa se implice. Atat. Nu a fost nevoie sa-i mai spun nimic in plus ca se linisteste in secunda unu. Continui cu rezolvarea exercitiului si reusim sa-l ducem la finalizare cu cateva momente inainte de intoarcerea profesorului. Acesta arunca o privire la exercitiu, se arata entuziasmat de rezolvare; nu am cautat doar sa ofer un raspuns, am incercat sa aduc un raspuns complet (rotund, cum ii se mai zice). M-am bucurat. Apoi luaram pauza de masa. Tipul ceh inca imi arunca priviri impietrite. Incerc sa nu ma holbez spre el incercand sa-i inteleg interiorul. Imi dau seama ca e inofensiv. Aparent. Dupa pauza de masa, se discuta mai pe larg rezolvarea exercitiului. Aflu ca s-au facut si ceva greseli. Apoi reluam desfasurarea cursurilor. La un moment dat profesorul priveste spre cartea de langa mine (Confidentul, de Helene Gremillon) si ma intreaba daca pronunta bine cuvantul "confidentul". Il corectez. Apoi remarca faptul ca semana cu limba engleza, eu aprob apoi profesorul ii implica si pe ceilalti doi romani, P. si M. in discutie si astfel... toata sala afla ca ei nu erau singurii romani de acolo. P. ma priveste de parca vede o fantoma. Dupa cateva clipe, toti incep sa rada, inclusiv P., M, si uimitor, chiar si Cehul care pentru prima oara isi despietrifica privirea. Profesorul subliniaza in gluma faptul ca s-a mai clarificat ceva in timpul cursului sau. Se rade. Apoi reflectez la moment. Cehul ma priveste calm acum. P. a aflat ca nu avea cum sa am ceva cu ea pentru ca era romanca. Ma mai uit din cand in cand la ea si o vad ca ma priveste zambind. Ii privesc pe toti cu simtirea si realizez ca ceva in aer s-a limpezit, ca aerul e usor si e placut. E luminat. Daca ar fi stiut P. inca de la inceput ca eram roman... . Eu am continuat sa stau in banca mea si sa nu port nicio conversatie cu ea/el. Din pacate, atunci cand ma apuca starile de non-socializarea, nu mai am scapare. La final, inainte de a iesi pe usa, P. imi arunca o privire fugitiv. Ar fi vrut sa ma abordeze. Dar n-o face. Pleaca. Profesorul incepe sa-si stranga foile. Ma duc sa dau mana cu el si sa-i multumesc. Acesta da din cap zambind. Francezul ma asteapta. Vroiam sa mai trag nitel de timp ca sa ies singur pe usa dar francezul insista iar eu nu primesc nicio idee de la divinitate de a trage de timp asa ca pornesc spre usa impreuna cu el. Afara, dau s-o iau intr-o alta directie (desi aveam drum comun) dar acesta ma opreste si intr-o engleza extrem de stricata (m-am rugat in timpul cursului ca Dumnezeu sa aiba grija de el cat sta aici in Anglia datorita englezei lui de nivel incredibil de scazut), imi multumeste pentru ca l-am ajutat la cursuri. Ii fac cu ochiul, imi face si el cu ochiul si ne indepartam unul de celalalt. 

John Nash, interpretat de Rossell Crowe

John Nash, geniul
John Nash are 86 de ani acum si
traieste in America. 

joi, 1 ianuarie 2015

An nou întru recunoștință

La mulți ani!

Anul ista a început furtunos și s-a terminat magic.

Reușite pe acest an:
-scris un scenariu
-am jucat mai mult tenis
-vizitat multe orașe
-învăt de unul singur să cînt la chitară
-continui să vizez ca un copil
-nu am renunțat la a lupta pentru oscar
-m-am rugat constant pentru pretenii pe care nu-i mai am lîngă mine
-sunt mai recunoscător
-am avut două joburi în același timp
-plantat flori :)

Nereușite:
-scenarii începute și abandonate (pentru moment)
-proiect de film intrat în pre-producție -nefinalizat
-poezii începute și nefinalizate (titluri: Bine ai venit pe Pămînt, Fierul din sîngele nostru, Nu eu contez aici...)
-articole pentru blog - nefinalizate
-am texte fără diacritice (îs problematice în acest moment și mă lupt cu asta - îmi cer scuze cu această ocazie!)

Sunt recunoscător pentru anul acesta! În rest, ceea ce dorește Domnul. Îl rog doar să îmi dea tăria să muncesc mai mult! Îl rog să mă binecuvînteze în continuare cu răbdarea de a munci pentru cinema, de a lupta pentru cinema mai dăruit, mai ambițios! Las în mîinile tale acest nou an Doamne!

Cîteva poze realizate în 2014.

Iarnă, primăvară, vară, toamnă - în drum spre job. :)




Peisaj la geamul apartamentului din Bucureștii Noi.


Album: Flori și Frunze
Capitolul 1 - Flori pe Culori












Capitolul 2 - Evoluție






Capitolul 3 - Flori la Metrou












Capitolul 4: Florile Bunicii



Bunica

.
Capitolul 5: Florile de acasă

Biblioteca din Balconul
apartamentului din Bucureștii Noi 
Anita, studiind pentru Bacalaureat,
acum studentă la ASE












Album: Angoasă
Poezie pe banca Facultății de Litere.












miercuri, 31 decembrie 2014

Toate versurile...

Aveam toate versurile în cap
Cu o secundă în urmă...
Și bineînteles că am un mesaj
Pe care vreau să-l știi
Și de care vreau să ții cont,
Pentru că observ, chiar și nouă
Ne e greu să comunicăm!
...iată-mă scriind despre nimic,
Scriindu-ți! Asta
Deoarece îmi vine greu să cred
În ceea ce avem!
Insă te rog să crezi în continuare!
Nu merit să mă iubești,
Pentru că vreau să te iubesc eu primul!
Ție,  să-ți fiu o imagine
În interiorul tău curat, o lumină
Căutător, făuritor!
Dragostea ta las-o în primul moment
Și n-o lua de-acolo!
Acela e veșnic și inexistent:
Suntem aici...
Nu te merit, știi mai bine decît mine asta!
Mă chinui
Să-ți spun... păstrează primul moment!
Păstrează-l,
Nu-i da drumul; doar el ne mai poate ajuta!
Aveam toate versurile
Și acum știu că locul lor e în prima imagine!



miercuri, 26 noiembrie 2014

Lincoln

Ca niciodata, am obținut două joburi. Un job printre minunate cărți poștale și cadouri - Paperchase, unde echipa e incredibilă. E un job de vis. Ălulalt mi-a oferit șansa de a aprofunda arta auto-dezvoltării - Montana Marketing. Echipa de la Montana e vizionară, nu am mai lucrat niciodată în același loc cu o așa mare diversitate de culturi: rusi, latvinieni, spanioli, africani, americani, musulmani. Eu fiind singurul romîn care a călcat pe acolo, cel puțin din istoria recentă a firmei. Imi place diversitatea. Ceea ce e și mai frumos e faptul ca mediul e construit astfel încît să ne înțelegem ca și cum am fi frați. Da. Pe cît de incredibil e, pe atît de frumos! Un alt lucru interesant pe care-l oferă acest job este acela de a călătorii. Am vazut mai multe orase într-un timp foarte scurt decît am văzut în douazeci și șapte de ani în Romînia. Primul oraș a fost Lincoln dar bineînteles, nu m-am aflat acolo ca sa vizitez orașul ci ca să muncesc: să le ofer oamenilor produse care să-i ajute să economisească bani prin locuința lor. Jobul însă s-a dovedit a mînca prea mult timp. 15 ore pe zi, lucrate la intensitate maximă. Iar Paperchase mă astepta în weekend. Nițel cam mult. Adica... n-am putut să scriu nici măcar o frază în tot acest timp, la șcenariu. Așa că am renunțat la Montana. Prea multe ore. Aproape neplătite.

Ceva minunat s-a înîmplat de cînd am scris ultima oară pe blog. Și era mare revoie să se întîmple. Iohannis a cîștigat alegerile prezidentiale. E un miracol. Și e minunat că miracolele se întîmplă. Pentru mine, acest eveniment este identic cu cel care s-a întîmplat cu mai bine de 200 de ani în urmă cand Lincoln a fost ales al 16-lea președinte al Americii. Este un președinte ce trebuie și merită susținut de noi cu toată dragostea în tot ceea ce și-a propus să realizeze. Este acel președinte care merită să primeasca dragostea și energia întru realizarea tuturor tascurilor sale. Mai rămîne să dovedim că-l merităm! Și pentru asta, și noi avem nevoie să tragem cu forță înainte, alături de președinte, zîmbind, îmbrățișînd, dăruind. Mulțumim Doamne!

Pentru cine nu a văzut filmul lui Steven Spielberg, capodopera sa... poate găsi filmul cu ușurință.
Pun aici pagina de pe imdb și cinemagia.
http://www.imdb.com/title/tt0443272/?ref_=nv_sr_2
http://www.cinemagia.ro/filme/lincoln-19003/

Lincoln soundtrack; https://www.youtube.com/watch?v=2WWA3-2NtsM
When it comes to good, real good, real real good... FIGHT!
And a scene: https://www.youtube.com/watch?v=V7Brh9iWajc





miercuri, 29 octombrie 2014

Scriitori romîni traduși...

Proiectul "Decizie" trece în urmatoarea etapă: am terminat de curînd traducerea în limba engleză a scenariului și aici am să-i mulțumesc lui Lucian. S-a implicat 100% și rezultatul este pe măsură. În acest moment, un posibil colaborator îl citește.

Despre scenariile pe care am avut în intenție să le filmez nu mai pot spune decît faptul că asteaptă la sertar vremea lor; acum am început lucrul la un nou scenariu. Scenariul actual are titlu de lucru "The Application" și-l scriu direct în limba engleză.

Sunt cîteva lucruri pe care e nevoie să le îndeplinești ca să poți spune că te afli cu acte în regulă în Anglia. Printre acestea se află si National Insurance Number fără de care nu poți lucra aici. Procedura de obținere e anevoioasă și cere timp. Mult. Ești programat pentru un interviu de care nu se știe dacă treci (cel puțin asta ți se zice cînd îți faci programarea). Interviul are loc la două saptămîni dupa telefonul dat pentru programare, într-un cu totul alt oraș decît cel în care dorești să te stabilești (eu l-am avut în Birmingham, al doilea oraș ca mărime în Anglia), Interviul are loc într-o agenție a ocupării forței de muncă. Apoi, dupa interviu, aștepți încă vreo șase săptămîni pînă obții National Insurance Number. Interviul meu a decurs interesant. Chiar foarte; deși am ajuns la agenție cu 20 de minute mai devreme fața de ora programată și înaintea mea erau vreo șapte oameni care așteptau cu emoție să intre în interviu; eu am fost strigat la vreo cinci minute dupa ce am intrat pe ușă. La birou, o doamnă foarte concentrată și extrem de serioasă. (poți citi profesionistă - eu o vedeam doar foarte serioasă probabil din cauza emoțiilor. Clar e faptul că eu eram cam crispat :)) ). Îmi pune cîteva întrebari de rutină, se uită pe pașaportul meu și în vreo zece minute finalizează. Nici măcar nu s-a uitat pe actele pentru care mi-am dedicat timp și energie să le aduc într-un număr cît mai mare (iar lista de acte necesare e destul de mare). Cînd îmi spune cu simplitate că am terminat, evident că am o reacție nu ușor de trecut cu vederea. Ea se oprește, mă privește și pentru prima ora... îmi zîmbește, cu atît de multă bunătate că în secundă unu îmi revin și încep și eu să zîmbesc. "A durat puțin, nu?" Unde eu îi răspund un da plin de mirare apoi zîmbind îmi explică, profesionist dar zîmbind, ce se întîmplă după acest punct. Apoi mă întreabă dacă am avut timp să văd macar puțin din oraș. Îi spun că am ajuns în oraș dimineață în mod special ca să-l văd (interviul era programat pentru ora 16 fără 15 min.) și că mi-a placut foarte mult apoi revine ușor la starea pe care a avut-o la început cînd ne-am cunoscut și îmi spune că ea s-a născut aici și că... dar deja știu ce vrea să spuna, fac conexiune cu începutul și realizez că e prinsă în aceasta stare atît de cunoscută și răspîndită pe care jobul, locul în care te naști sau chiar familia ta și-o însușesc - monotonia. Am empatizat imediat cu ea și am încercat s-o fac să se simtă mai bine spunîndu-i că așa ni se întîmplă, că și mie îmi spuneau prieteni din alte țări că le place centrul vechi din București, dar eu doar mă bucuram că le place fără să pot vedea frumusețea. Ea înțelege ce vreau să fac și schimbă imediat subiectul redevenind profesionistă. In timp ce vorbește realizez că puteam spune ceva cu mult mai puternic în a o ajuta să se simtă mai bine. M-am rugat pentru ea și i-am mulțumit Domnului pentru tot. 

La trei zile dupa ce am ajuns în orașul în care locuiesc acum, eu aveam abonament la Biblioteca Centrală. Primul lucru pe care l-am fîcut a fost sa caut secțiunea de cărti scrise în limbă străină, autori romîni. Cu trisețe am aflat că nu există așa ceva. Aceași situție și-n altă sucursală. Tot ce am găsit a fost un dicționar englez-romîn. Am intrat într-o librărie apoi. Nimic. Anticariat. Mulțimea vidă. Încep să mă gîndesc în mod critic la Liga studenților romîni din Anglia pentru că libraria din Londra (poate cea mai mare din minunata capitală) pe nume Waterstone, nici măcar pe Eliade (sau pe Eminescu) nu-l aveau iar Biblioteca din Birmingham, o capodoperă locație arhitecturală și culturală, nu îl aveau pe Eliade, de secțiune carte romînească ce să mai zic. Însă îmi spun "Alex, spiritualitatea înseamnă (și) să nu critici. Nu te improșca singur cu energie negativă". Așa că am rugat-o pe prietena fratelului meu O. și pe amicul meu G. să-mi trimită urgent un pachet de cărti scrise de autori romîni, în limba romînă ca să le donez bibliotecii centrale de aici. Apoi, foarte curînd, am să contactez liga studenților romîni și am sa inaugurez un program prin care voi încerca să aduc autorii romîni, tradusi și netraduși în acest loc de cinste culturală și spirituală. 

Cine citește aceste rînduri și dorește să sustină inițiativa, mă poate contacta la adresa de email ilustra.films@yahoo.com. E nevoie de autorii traduși, în mod special! 
link informativ autori romîni traduși: http://www.icr-london.co.uk/files/uploads/files/Lista_traduceri_actualizata.pdf

Pozele realizate în aceste cîteva zile de pelerinaj întru obținerea National Insurance Number-ului.
(!Unele poze nu necesită descriere. Pozele nu prezintă niciun fel de modificare digitală!)

Londra



Birmingham 
Biblioteca